Маленька історія «ЗРАЗКОВОГО МУЗЕЮ»
(зі слів ініціатора та завідувача історико-етнографічного музею
 «Оберіг» Озерського НВК—Лілії Серко)



«Думка про створення українського народознавчого осередку у мене—Серко Лілії Олександрівни, вчительки української мови та літератури, виникла дуже давно. Його мета—викликати у своїх вихованців, молодого підростаючого покоління великий інтерес до всього українського, зацікавлення багатими історичними і культурними традиціями та звичаями нашого народу, які й визначають його національну самобутність та колорит. 
       Адже перебуваючи у постійному пошуку чогось нового, незвичайного, а іноді і забутого історією, збагачуєш в першу чергу себе самого, свій педагогічний потенціал, свій культурний та духовний кругозір.
        Пошукова творча робота з народознавства особливо широко розгорнулася в школі впродовж останніх 3-5 років, хоча перші примітивні музейні експонати почали з’являтися у старому приміщенні Озерської неповної середньої школи ще у 1992-1993 рр. Перші принесені учнями та жителями села експонати зберігалися просто у шафі в одному із класів школи, адже окремого місця чи приміщення не було. Проте завдяки моїй наполегливій праці та взаєморозумінню з боку шкільної адміністрації, у 2002 р. було виділено окрему кімнату у вже новій школі (для довідки: нову школу було введено в експлуатацію у 1997 р., а з 1999 р.-реорганізовано у середню, І-ІІІ ступенів) , яка називалась кімната-музей «Світлиця». Фактично з цього моменту і почалося активне залучення до збору і пошуку нових історичних експонатів учнями школи, членами народознавчого гуртка, працівниками ЗОШ, жителями та гостями села. Байдужих не було, кожен намагався зробити свій вклад у «розбудову» маленького музею. Така робота для душі, освячена високою метою, дуже потрібна сьогоднішнім дітям, а завтра саме вони, наші маленькі вихованці, стануть великим майбутнім української нації! Винагородою для ентузіастів щодо поповнення музейно-експонатної скарбниці було щире слово подяки вчительки, заохочення оцінкою, захоплення відвідувачів-гостей, батьків і, врешті, радість від того, що і твоя частка праці вкладена у велику спільну справу.

     Дітям стає цікаво, вони збагачуються духовно, пізнають справжні естетичні цінності, залучаються до пізнання і дослідження глибинних пластів народної культури, внаслідок чого починають усвідомлювати своє велике походження з великого українського роду. Тож спільна праця над створенням «Світлиці» перш за все несла в собі виховну та пізнавальну мету.
       А для того, аби кожен зміг побачити свій вклад у створенні музею (особливо , коли пройдуть роки-десятиліття), створили «Книгу пошани», куди занесені прізвища усіх тих, хто поповнив музей хоча б одним експонатом.
      Неабияку допомогу у створенні «Світлиці» надали колишні випускники школи. Так, Пляшко Тетяна Леонідівна, намалювала на стіні українське подвір’я та поле.
Пізніше у музеї з’являється український ткацький верстат, піч (макет), качалки, рублі, прядки, інші побутові речі, якими користувалися наші предки. Діти несли сорочки із старовинними вишивками, плахти, спідниці, рушники, самоткані доріжки.
       І ось, завдячуючи спільним зусиллям небайдужих до цієї справи людей, в  одній кімнаті стало практично неможливо розмістити усі принесені (привезені) речі-експонати, тому дирекцією школи було прийняте рішення виділити під музей половину приміщення старої школи, яке пустувало. І поступово, протягом 2008-2010 рр. музей набуває нового зовнішнього та внутрішнього вигляду, експонати знаходять своє окреме місце за розділами та відділами, і врешті у 2011 році із колишньої кімнати «Світлиці» при Озерському загальноосвітньому закладі з’являється історико-етнографічний музей «ОБЕРІГ». Усім відвідувачам музею залюбки проведуть екскурсію учні-екскурсоводи: Серко Вікторія, Черпак Марія та Турук Віктор. Кожний бажаючий відчути справжню історію життя та побуту наших предків матиме змогу побувати у кімнаті етнографії, козацькій кімнаті, кімнаті «Історія школи», в яких є багато відділів, де зібрані цінні для сьогоднішнього і майбутніх поколінь вражаючі експонати.
     
     Тож щиро запрошуємо усіх бажаючих до нашого славного Музею «Оберіг», якому у 2011 році    Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України присвоєно почесне  високе звання «ЗРАЗКОВИЙ»!»